دوشنبه 27 خرداد 1398
Mon, Jun 17, 2019
» پذيرائي چاي عصرانه | نکات سودمند آشپزی
» پذيرائي ناهار | نکات سودمند آشپزی
» پذيرائي صبحانه | نکات سودمند آشپزی
» گزارش مهر/ چاووشی خوانی برای دعوت مردم به عزاداری اباعبدالله حسین (ع)/بازسازی تمامی صحنه های کربلا در نوش آباد ...
» رحمتی: تقويت محورهاي گردشگري مذهبي در زنجان در دستور کار قرار دارد
» بان کی مون نامزد انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی می شود
» تیراندازی در نزدیکی ایستگاه قطار در سوئیس
» بررسی رابطه کاهش قیمت نفت با وضعیت اقتصاد جهانی
» همزمان با تاسوعای حسینی؛ رییس‌جمهور از شیرخوارگاه آمنه بازدید کرد/ تاکید روحانی بر مشارکت مردمی در کمک به کودکان ...
» رحمتی خبرداد: مشاركت ميراث فرهنگي زنجان در نخستين آفرين واره محرم به منظور حفظ ميراث معنوي
» گزارش مهر؛ طنین حزن انگیز "بی علمدارم برا" بغض آسمان کرمانشاه را ترکاند/ اقامه عزای شیعه و سنی در یک تاسوعای بارانی ...
» سرهنگ شیر محمدی: بارش برف و باران تردد در جاده های زنجان را کند کرد
» در تاسوعا و عاشورای حسینی/ آماده باش در خراسان رضوی برای تامین سلامت ۱۰ میلیون زائر مشهدالرضا
» حجت الاسلام میرعمادی: نهضت امام حسین(ع) یک مکتب الگو است/ لزوم عبرت گیری از حوادث عاشورا
» هدیه ویژه «شیار 143» برای هیات‌های حسینی
» همزمان با روز ۱۳ آبان/ فریاد "هیهات من الذله" در آسمان مشهد طنین انداز می‌شود
» انتقاد اردوغان از تسلیح کردهای سوریه توسط آمریکا
» اوباما به پکن می رود
» تنیس مسترز پاریس؛ نواک جوکوویچ قهرمان شد
» تنها سه فیلم سهم سینمای ایران از بزرگترین تراژدی تاریخ شیعه
» لوئیس همیلتون گرندپریکس آمریکا را فتح کرد
» اولین حمله جنگنده های کانادایی به مواضع داعش در عراق
» نظرسنجی ها: نتایج انتخابات میان دوره ای به نفع اوباما نخواهد بود
» با همزماني ۱۳ آبان و روز عاشورا/ تجمع بزرگ عاشوراييان استكبارستيز در بجنورد برگزار مي شود
» ولدی: کالاهای لرستان به ۲۲ کشور دنیا صادر می شود
» حجت الاسلام تقی زاده: یوم الله ۱۳ آبان با تبعیت از قیام امام حسین(ع) تحقق یافت/ ضرورت برگزاری پرشور و باشکوه نماز ...
» در بیانیه کمیته امداد خراسان شمالی/ سیزدهم آبان ماه فرصتی دوباره برای بازخوانی جنایات استکبار جهانی است
» دوشنبه‌گردی در دنیای انیمیشن کابوسی که مردان اسرائیل را رها نمی‌کند/ «والس با بشیر» در صبرا و شتیلا
» گزارش تمرین استقلال؛ کریمیان با آبی‌ها تمرین کرد
» محمدخانی مطرح کرد: نصب دستگاه های کارخانه کمپوست خرم آباد با مشکل تامین برق مواجه است
جستجو
صفحه اول  >> اخبار >>
با خانواده | در نشست تخصصی مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی عنوان شد: ارتقاجایگاه مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی با تحقق قوانین
در نشست تخصصی مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی عنوان شد: ارتقاجایگاه مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی با تحقق قوانین
موضوع: محیط زیست
سبزپرس – گروه کشاورزی؛ لیلا مسروری: نشست تخصصی مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی در ژاپن و ایران با هدف ارائه و تبادل مستقیم اطلاعات بین متخصصان ایرانی، با حضور میهمانانی از دانشگاه تسوکوبای ژاپن روز یکشنبه در تهران برگزار شد.

به گزارش سبزپرس، «عمرانی» نماینده مجلس شورای اسلامی  و عضو شورای ملی ایمنی زیستی کشور در سخنان خود در این نشست با اشاره به اینکه به جایگاه برتر جمهوری اسلامی ایران در تحقیق و رشد دانش مهندسی ژنتیک گفت : تولید تجاری این محصولات نزدیک به صفر است  در حالیکه واردات قابل توجهی دارد .
عمرانی با مرور بر اسناد بالادستی و قوانینی که وجاهت قانونی ورود جمهوری اسلامی ایران در تحقیق ، ترویج و توسعه وتولید تجاری محصولات دست ورزی ژنتیکی شده بویژه در بخش کشاورزی را مورد تاکید قرار می دهند گفت: مجلس امادگی تصویب و تقویت قوانین را برای رسیدن به تولید تجاری داخلی محصولات دست ورزی شده ژنتیکی دارد.
نماینده مجلس شورای اسلامی در شورای ملی ایمنی زیستی تاکید کرد : قریب به سه سال است که قانون ملی ایمنی زیستی در مجلس به تصویب رسیده و ابلاغ شده  ولی هنوز ایین نامه اجرایی آن تدوین نشده است وی اطمینان داد عطف به زحمات محققان و الزام قانونی اسناد بالادستی مجلس شورای اسلامی این امادگی را دارد تا در صورت نیاز از اختیارات قانونی خود استفاده کند.
عمرانی یاداورشد البته ازیاد نبریم که نمایندگان مجلس نیز مثل بسیاری از مردم نیاز به اگاهی و اطلاعات بیشتر و تغییر دیدگاه در خصوص اهمیت قابلیتهای مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی بعنوان  فرصتی برای توسعه پایدار دارند که این ، از جمله وظایف انجمن ها است که با برگزاری دیدار با کمیسیون های مختلف و برانگیختن جنبشی عمومی در مجلس  ، محقق می شود. 
 
مزیت نسبی محصولات تراریخته برای ژاپن
کازو واتانابه استاد دانشگاه تسوکوبای ژاپن و سخنران مدعو با مروری بر سیر تاریخی و روند گرایش و قوانین ژاپن به مصرف محصولات تراریخته گفت : امروزه بدلیل مزیت نسبی حاصل از این موضوع بسیاری از محصولات وارداتی ژاپن محصولات تراریخته ایی هستند که در کشورهای دیگر تولید می شوند ضمن آنکه  دقت و توجه بسیاری در ژاپن بر انالیز خطر و لحاظ شدن اصول ایمنی زیستی در این مورد وجود دارد.
واتانابه تاکید کرد از 16سال قبل تاکنون حتی یک مورد گزارش مبنی بر تاثیر سو ناشی از مصرف این محصولات دست ورزی ژنتیکی ، وجود ندارد.
وی تصریح کرد: تولید برخی محصولات در ژاپن به لحاظ صرف انرژی و منابع به صرفه نیست یعنی محدودیت های آبی و برخی شرایط  اجازه کشت و کار را به ما نمی دهد  در حالیکه واردات آنها علاوه بر داشتن مزیت نسبی فضای تعاملی اقتصادی و تجاری خوبی بین ژاپن و سایر کشورها فراهم می سازد.
واتانابه افزود : محوریت آموزش در ژاپن یک اصل است و ژاپنی ها با توجه به اموزشهایی که دیده اند به مصرف محصولات تراریخته توجه و اقبال نشان می دهند.
 
مهجور ماندن محصولات تراریخته در ایران
مختار جلالی رئیس انجمن ژنتیک کشور و نماینده انجمن های علمی در شورای ملی ایمنی زیستی نیز در سخنان خود با اشاره کوتاهی به اهمیت مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی گفت : این علم می تواند حتی در مبحث مهم محیط زیستی که حفظ بقا و احیای یک گونه است  از انقراض گونه ایی جلوگیری کند و در پاکسازی بسیاری انواع الودگی های محیط زیستی موثر واقع شود . 
جلالی تصریح کرد : در مورد مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی دو رویکرد وجود دارد یکی رویکرد که تاکنون وجود داشته و دارد که رویکرد مانع و بازدارنده بوده است و رویکرد دیگر که بر بهره برداری ایمن و مفید تاکید دارد. 
وی دانش بیوتکنولوژی را به مثابه چاقوی جراحی خواند  که در همه دنیای بکار گرفته میشود و از مزیت آن منتفع میشوند اما برخورد فعلی در ایران به گونه ایی است که پنداری از خوف احتمالی آنکه به دست جاهلی بیفتد چاقوی جراحی را نفی می کنند!
جلالی همچینین گفت : در حالیکه قوانین  و ضوابط و اسناد بالادستی ما بر بهره برداری ایمن از فناوری زیستی صحه میگذارد لذا این دوگانگی بین قوانین و اجرا شاید از این جهت باشد که افرادی بر صدر تصمیم گیری پیرامون این موضوع هستند که از تخصص و دلسوزی لازم برخوردار نیستند.
رئیس انجمن ژنتیک کشور گفت: در حالیکه قانون ملی ایمنی زیستی کلیه امور اعم تولید ، رها سازی ، نقل و انتقال داخلی و فرامرزی ، صادرات واردات خرید و فروش و عرضه محصولات تراریخته با رعایت قانون مجاز دانسته است و از سویی همین قانون دولت را ملزم و موظف به حمایت از محصولات تراریخته کرده است به گونه ایی که در کوتاه مدت 0.2 درصد سطح زیر کشت محصولات ایران تراریخته باشد و در میان مدت به 0.5درصد برسد !
 همچنین گفت : قانون مسائل سو استفاده احتمالی را نیز پیش بینی کرده و شواهد و مستندات علمی گواه آن است که محصولاتی که مجوز رها سازی گرفته اند از این فیلترهای سخت،  عبور کرده و تایید گرفته اند. لذا امروز ما دانش ، متخصص و حتی محصولات تراریخته را داریم ولی چرا بدست مردم نمی رسد جای شگفتی است البته همیشه بهانه هایی بوده  و حالا رسیده ایم به اینکه ایین نامه اجرایی نداریم  اما باید دید واقعا ایراد کار کجاست ؟!
نماینده انجمن های علمی در شورای ملی ایمنی زیستی  گفت : آنچه شاهدیم از یکطرف هراس افکنی بین مردم است و از سوی دیگر سود های کلانی که نصیب عده ایی میشود که وارد کننده همین محصولات تراریخته هستند و گویا دل کندن از این سود سخت است و در این میان اماده نبودن ایین نامه اجرایی قانون ملی ایمنی زیستی نیز بهانه ای شده برای عده ایی!
جلالی در خاتمه خواست تا در فضای مفاهمه بدور از متهم کردن یکدیگرکلیه تصمیم گیران و تصمیم سازان و ذی نفعان پیرامون این مسئله بدور از پیشداوری گفتگو کرده و به نتیجه واحد اجرایی برسند.
در ادامه دکتر محمد علی ملبوبی به ارائه گزارش جامع و موجز پیرامون دستاوردهای مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی ایران برای اطلاع بیشتر طرف ژاپنی این نشست پرداخت.
 
برگزاری ایین تجلیل و گرامیداشت
در این نشست همچنین از دکتر داریوش مظاهری  بنیانگذار زراعت مخلوط کشور بعنوان چهره تاثیر گذار بر علوم زراعت و اصلاح نباتات تقدیر شد . 
همچنین با حضور مهندس مزگان جمشیدی از یاسر انصاری بنیانگذار و دبیر کل فقید کانون عالی حفظ و گسترش فضای سبز ایران  بعنوان فردی که تعالی محیط زیست و فضای سبز انگیزه حیاتش بود به پاس تمامی خدمات ارزنده اش در عمر کوتاه و پر بار وی ، تجلیل شد.
 
دانایی ستیزی در جوف قانون گریزی
بهزاد قره یاضی رئیس انجمن ایمنی زیستی کشور و تولید کننده نخستین برنج تراریخته مقاوم به کرم ساقه خوار برنج در ایران با حضور در جمع خبرنگاران گفت : هدف ما از برگزاری این نشستها ان است که جایگاه خود را با سایر کشور ها مقایسه کنیم و با توانمندی های هم اشنا شویم . 
وی گفت : سال گذشته نشست مشابهی با متخصصان  چینی داشتیم و امسال این نشست را با ژاپن برگزار کردیم و ماحصل این نشستها آن است که ما به لحاظ توانمدی و دانش همپای بسیاری از کشور ها هستیم حتی به لحاظ قوانین ؛ اما روحیه فناوری گریز و منفعت طلبی در برخی مدیران وجود دارد که به خود اجازه میدهند حتی قوانین لازم الاجرا را دور زده و منافع کوتاه مدت مادی خود را عملا بر منویات رهبری که به نوعی فصل الخطاب عملکرد مسولان است ترجیح دهند . 
قره یاضی گفت پذیرفتنی نیست که در حالیکه 9ماه از سالی که بنا به قول رهبری سال حمایت از تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی نام گرفته ، با جفای بر سرمایه فکری و علمی و معنوی ، تولید ملی را دست کم گرفته و پولهای کلانی را صرف واردات محصولاتی می کنند که می توانیم با دانش دست ورزی ژنتیکی در داخل تولید کنیم و سرمایه مادی کشور را در جاهای بهتری بکار بگیریم.
مدیران ما با عمل به اجتهاد شخصی خود که ریشه اش نه در علم که در خود محوری است سه سال است مانع اجرای قانون ایمنی زیستی میشوند و  این نه فقط ممانعت از یک قانون است که هدر کردن سرمایه های فکری است که برنج تراریخته  ، پنبه تراریخته ، چغندرقند تراریخته را در محاق فرو برده اند در حالیکه هریک از این محصولات فرصتهای اشتغال کشاورزانی است که اینک از کشت و زراعت محروم مانده اند.
رئیس انجمن ایمنی زیستی کشور با اشاره به اینکه فلسفه وجودی ما نظارت بر ایمنی محصولات ترانسژنیک است، تصریح کرد : ما هم از کشت سنتی هم از تولید و زارعت محصول ارگانیک و هم از محصولات مهندسی ژنتیک شده حمایت می کنیم و معتقدیم که هر کدام اینها قابلیتهایی دارد که به جای خود ارزنده است ما با نوع فناوری کاری نداریم اصرار ما بر ارزیابی و یافتن بهترین مسیر برای رسیدن به برترین دستاورد با داشته های موجود است.
وی در انتها عملکرد متولیان ترویج علوم مهندسی ژنتیک و زیست فناوری را مورد انتقاد قرار داد و گفت: اینکه هنوز در بسیاری سطوح هراس های علمی تخیلی پیرامون محصولات دست ورزی شده وجود دارد خود بهترین گواه بر کم کاری این گروه از مدیران است!


منبع: پایگاه خبری فضای سبز و محیط زیست ایران (سبز پرس)
1391/9/28

Share
فال حافظ 
حوادث  
کلاهبرداري در مراسم عزا و عروسي
جام جم آنلاين: مردي كه به بهانه سرمايه‌گذاري در راه اندازي پروژه منوريل منطقه صادقيه تهران و احداث مجتمع‌هاي مسكوني ......

3 سال زندگي مخفيانه قاتل
جام جم آنلاين: پسر جوان که دانشجوی میانجی را به قتل رسانده بود، پس از سه سال زندگی مخفیانه، شناسایی و دستگیر شد.به ......

(فيلم) وقوع سيل در جنوب غربي بريتانيا
جام جم آنلاين: دو روز مانده به جشن کریسمس، ساکنان نواحی جنوب غربی بریتانیا برای مقابله با سیل آماده می‌شوند. $('.textImage').hide();$('.relatedLinks').hide();به ......

تبلیغات
اخبار ورزشی
آخرین اخبار ورزشی ایران و جهان
سرگرمی  
(فيلم) زندگي در بوئينگ 727
جام جم آنلاين: بروس كمپبل درداخل يك هواپيماي بوئينگ 727 كه آن را به شكل خانه اي راحت درآورده زندگي مي كند. $('.textImage').hide();$('.relatedLinks').hide();به ......

كنترل تكانه‌هاي تورمي
جام جم آنلاين: كنترل كلا چيز خوبي است. اگر نبود كه شما تلويزيون كنترل دار نمي‌خريديد. با خودروتان از بيرون به سمت ......

وقتي كره ماه زباله‌داني مي‌شود
جام جم آنلاين: آژانس هاي فضايي كه ماهواره ها و روبات هاي فضايي را براي اكتشاف به كره ماه مي فرستند پس از خاتمه ماموريت ......

(فيلم) پليس در آب يخ‌زده شيرجه زد
جام جم آنلاين: مامور پليس شهر بوستون براي نجات جان يك زن به داخل آب هاي يخزده رودخانه شيرجه زد.$('.textImage').hide();$('.relatedLinks').hide();به ......

کتاب  
  به احترام ابوالفضل مي‌کشد پر، دست!/ شعر علیرضا قزوه برای علمدار کربلا
شعر علیرضا قزوه «به احترام ابوالفضل» از جمله اشعار فاخری است که در بسیاری از مجالس خوانده می شود.خبرگزاری کتاب ......

  ماموریت عباس(ع) در کربلا به روایت کتاب ها/ تفاوت روایت تاریخی مرحوم مجلسی و شیخ عباس قمی با کتاب های طبری و ...
در کتاب های تاریخی آمده است که امام حسین(ع) در ظهر عاشورا به حضرت عباس(س) فقط ماموریت آب آوردن را دادند. برخی این پرسش ......

  شعری که روی سنگ قبر سقای آب و ادب نوشته شده است
روی مضجع مطهر و مبارک فرزند با کرامت امیرمومنان، حضرت ابوالفضل العباس (علیه السلام) صندوقی چوبی و خاتم کاری شده، ......

  اختلاف روایت منابع و مقاتل درباره شهادت ابوالفضل(ع)/ چرا نام 2 عباس در کتاب های تاریخ کربلا وجود دارد؟
کتب «ناسخ» و «مقتل خوارزمی» چنین روایت کرده اند که بعد از شهادت حضرت عبّاس، علی اکبر (علیهماالسلام ) شهید شد و او ......